Alan adı(Domain) Nedir?

Domain Nedir?

Alanadı bir web sayfasının internetteki adı ve adresidir. Örneğin www.enucuztasarim.com bir alanadı diğer bir deyişle domain nameidir. İnternette bulunan her bilgisayarın bir IP(Internet Protokol) adresi vardır ve diğer bilgisayarlar ile bağlantı kurabilmek için IP adreslerine ihtiyacımız vardır, web sitelerine de bağlanabilmek için bu adreslere ihtiyacımız vardır ancak bu IP adresleri karışık numaralardan oluştukları için akılda kalmaları zordur örneğin google’ın sahip olduğu ip adresi 74.125.67.100 gibi hatırlaması zor bir numaradır google.com yerine bu adresi yazmak çok zor olacağından dolayı ortaya çıkan alanadı IP adreslerinin kelime olarak ifade edilen şeklidir. Tarayıcınıza herhangi bir sitenin alanadını yazdığınızda bu alanadı çözümlenir ve sitenin IP adrsine sizleri yönlendirir.

Domainler Uluslararası ve Yerli Domainler olarak ikiye ayrılır;

Uluslararası Domainler

Tüm dünyada kullanılan uzantılardır ve bu alanadlarını dağıtan ABD merkezli ICANN kuruluşudur, domain(alanadı) tescil işlemi yapan her firma bu kuruluşa bağlıdır. Uluslar arası domainler bir çok uzantıya sahiptir bunların en sık kullanılanları .com, .org ve .net tir. Bu uzantıları satışı ilk gelen alır mantığına dayanmaktadır daha önce kaydedilmemiş olan istediğiniz bir domaini alabilirsiniz sizden herhangi bir belge istenmediği için eğer kaydedilmemişse Amerikan Başkanı’nın ismini taşıyan bir alan adını tescil ederken dahi alırken önünüzde hiçbir engel olmayacaktır ve ileride kimse size birşey diyemeyecektir, o alanadını sizden geri alabilmeleri için tek şansları sizin satmanızdır.

Domain(alanadı) tescil de İlk gelen alır sistemi sebebiyle bir çok domain ilerde satma amaçlı kayıt edilmektedir hatta bunu meslek haline getiren kişiler dahi vardır, bu kişiler talep görmesi muhtemel olan domainleri kaydedip çok yüksek meblağlara satmaktadırlar, bu fiyatlar milyon dolarlara çıkabilmekltedir. Bu işte konuşulan paraların bu kadar yüksek meblağlar bu işi cazip hale getirerek domain(alan adı) tescil sektörünü ortaya çıkarmıştır ve eğer firmanızın yada sizin adınıza uygun bir domain kayıt ettirmediyseniz bunu başkasının alması an meselesidir. Aynı isimle başka bir şirket olmadığı için alanadınızı kimsenin almayacağını düşünerek ileride o alan adı için yüksek meblağlar ödemek yada şirketinizin adına uygun olmayan bir domain kullanmak zorunda kalabilirsiniz o yüzden biran evvel kayıt işlemi yaptırmalısınız nasıl yapılacağı konusunda herhangi bir fikriniz yok ise bizimle iletişime geçebilirsiniz size personelimiz ücretsiz bir şekilde yardımcı olacaktır.

Yerel Domainler

Türkiyede bu tür alan adı tescil işlemleri ODTÜ tarafından yapılmaktadır. Bu tür domainlerin uluslar arası olanlardan farkı sonlarına eklenen .tr uzantısıdır yanlızca Türkiye için olan tr uzantısı her ülkede farklıdır örneğin Rusyada.ru, Almanyada .de uzantısı kullanılır,bu uzantı Türkiyede sadece uluslar arası uzantılara eklenerek tescil edilir com.tr yerel bir alan adı uzantısıdır ancak bazı ülkelerde tek başınada kullanılmaktadır örneğin Rusyada www.enucuztasarim.ru gibi bir alan adı alınabilirken Türkiyede www.enucuztasarim.tr tescil edilmemektedir. Ülkemizde bir çok uluslar arası domain in sonuna .tr eklenerek tescili yapılmaktadır, bu uzantıların bazıları tam olarak ilk gelen alır sistemi ile kayıt edilmezler elinizde belge olması gereklidir.

Bazı .tr uzantılı domainler için belge istenmesede önemli olan .com.tr, org.tr gibi uzantılı domain tescili için belge talep edilmektedir(.tr için gerekli belgeler). Belge olması koşulu tamamen tescil etmediğiniz bir alan adını garanti altına almaktadır, örneğin Microsoft’un bing arama motoru için www.bing.com.tr alan adı bir başka kişi tarafından Microsofttan önce kayıt edilmiştir. Bu yüzden www.firmaadı.com.tr domaininizi başkası tescil etmeden siz etmelisiniz.