E-Ticaret Sitesi Tasarım

E-Ticaret Sitesi Nedir?

Elektronik ticaret veya kısaca söylemek gerekirse e-ticaret, internet kullanımının yaygınlaşmasıyla hayatımıza hızlı bir şekilde giren ve kısa zamanda hayatımızın önemli bir parçası olan, ticaretin internet üzerinden yapılması olarak açıklanabilir.

E-Ticaret sadece ürün satışı olarak görülmemelidir, bu sisteme dağıtım, ödeme, üretim vs. gibi işlemler de dahildir ve tüm bu işlemlerin elektronik ortamda yapılabilmektedir. E-Ticaret aslında bir çok parçadan oluşmaktadır ancak bu sistemi güçlü kılan özellik tüm parçaları aynı anda kullanıcıya sunabilmesidir. Bu parçalara detaylı olarak bakacak olursak;

Reklam

E-ticaret sitesi aracılığı ile reklam ve tanıtım yapılabilmektedir. Dilediğiniz kadar ürün resmi, videos, açıklama ve karşılaştırma ekleyebilir ve ürününüzü en iyi şekilde tanıtabilirsiniz.

Pazar Araştırması

Kullanıcı ve satış istatistikleri ile müşterilerin hangi ürünlere daha çok ilgi gösterdiğini veya buna benzer bilgileri hiç bir araştırma yapmanıza gerek kalmadan sistem otomatik bir şekilde rapor çıkarabilmektedir.

Sipariş

Müşterileriniz e-ticaret sitesi üzerinde dilediği anda siparişini size gönderir, eğer ürün stoklardan gönderilmiyorsa anlaşmalı tedarikçi firmanıza müşterinizin talep ettiği ürünün siparişi verilir.

Ödeme

Siparişi edilen ürünün ödemesi yine site üzerinden yapılır ve anında hesabınıza aktarılır.

Teslimat

Elinize ödemesi ulaşan siparişler, eğer ürün elinizde varsa doğrudan yoksa önce tedarikçi firmadan alınarak müşterinize gönderilebilir. Görüldüğü üzere bir alışveriş için geçerli olan saydığımız 5 adımın tümü e-ticaret sayesinde aynı sistem üzerinde gerçekleştirilebilmekte, bu sistemin olmadığını düşünecek olursak mağaza sahibi ürünlerinin reklamlarını çeşitli alanlarda yayınlar, reklamların yayınlandığı alan ister televizyon ister gazete isterse başka bir mecra olsun reklamı gördüğü anda ürünü almak isteyen kullanıcıya siprariş verme imkanını sunmaz ayrıca bu reklamların verileceği alanlar seçilirken hedef kitlenize ulaşabilmek için bir pazar araştırması yapmak zorundasınızdır. Ürününüzü almak isteyen kişiler mağazanıza gelip almak durumundadırlar ve geldiklerinde stoklarınızda hala o ürünün bulunup bulunmayacağı belli değildir, şanslılarsa ve hala elinizde ürün varsa ödemeyi yapıp ürünü kendileri almak zorundadırlar. Ancak e-ticaret bu işlemi çok kolay bir hale getirmiştir, reklamı görüp almak isteyen kişi aynı zamanda stoklarınızda ne kadar bulunduğunu da görebilir, anında siparişini verip ödemesini yapar ve ürün kapısına kadar gönderilir. Sağladığı kolaylığa bakarsak neden e-ticaretin bu denli hızlı yaygınlaştığını anlayabiliriz.

Perakende satış ile elektronik ticaret fiyatlar açısından kıyaslandığında, gönderim ücretleri fiyatları arttıran bir unsur olarak görülebilir ancak öncelikle size yerinizden dahi kalkmadan alışveriş yapmanın ve ürünün ayağınıza gelmesinin sağladığı büyük bir kolaylık olduğunu ve bunun bir maliyetinin olması çok normaldir. Bu kolaylık için ekstra para ödemek istemeyen kişiler tabi ki olacaktır ancak nasıl ki e-ticaret için gönderim maliyetleri ürün fiyatına ekleniyorsa perakende satışlarda da mağaza giderleri ürün fiyatlarına yansıtılmaktadır, sonuç olarak e-ticaret sitelerinde satılan ürün daha ucuza gelebilmektedir.

Yazımızın buraya kadar olan kısmında normal bir mağaza ile sanal mağaza karşılaştırması yaptık ve bir sanal mağazanın perakende satış yapan bir mağazadan üstün olduğu yönleri anlattık ancak şu var ki bir sanal mağaza bir değil binlerce perakende satış yapan mağazanın yaptığı işi yapabilmektedir. Türkiyenin hatta dünyanın heryerine satış yapma imkanı sağlayan e-ticaret sitesi bu yönüyle firmalar için müşteri kitlesini inanılmaz bir biçimde arttırmak için bulunmaz bir nimettir.