E-Ticaret Sitesi Yaptırma

E-Ticaret Sitesi Tasarımı

E-Ticaret sistemleri, ürün satış ve pazarlaması yapacağınız web siteleri olarak düşünülse de aslında çok daha karmaşık bir sistemdir, özellikle söylüyoruz ki bunlar site değil sistemdirler, e-ticaret sitesi sadece bu sistemin bir parçasıdır. Bu sistemler sanal mağazalar olarak düşünülürse tam olarak işlevleri anlaşılabilir yani tam olarak bir mağazanın online olanıdır. Bir mağazayı düşündüğünüz zaman en basitinden bu mağazanın yönetimi, müşteri ile iletişim kuran bir birimi, stok bilgilerinin tutulması, fiyat listeleri, kampanya düzenlemeleri vs. gibi bir çok işlem vardır, e-ticaret sistemi de tam olarak bu işlemleri kapsamaktadır. Web tasarımı normal bir site gibi yapılarak arka planda çalışacak olan sisteme entegre edilir ancak burada asıl önemli iş sistemin geliştirilmesidir çünkü mağazanızı yöneten kısım burasıdır. Yapılacak olan sistemden beklenti ne kadar yüksekse o kadar karmaşıklaşmaktadır ancak karmaşıklaştıkça sizin iş yükünüzü azaltacaktır ve sürekli yapmak zorunda olduğunuz işlemler otomatik olarak sistem tarafından gerçekleştirilecektir.

E-Ticaret Sistemi Neler Yapabilir?

Öncelikle sistem, proje başlangıcında tam olarak belirlenmelidir, ihtiyaç duyulan ve duyulması muhtemel özelliklere göre bir proje oluşturulmalıdır. Proje oluşturulurken göz önünde bulundurulması gereken bir çok etken vardır, satılcak ürün, hedef kitleniz, pazarlama stratejileriniz vs. gibi unsurlar belirleyici unsurlardır. Örneğin, sistem stok durumunuza göre elinizde bulunmayan ürünler için satış yapmayacaktır, eğer isterseniz ön sipariş alabilmenizi sağlayacaktır. Birden fazla deponuz varsa sisteminiz ona göre şekillendirilmeli ve bütün depolar kontrol edilip stok durumunuz güncellenmelidir. Sisteminiz böyle bir yapıda kurulmadıysa ve depo sayınız fazla ise stok güncelleme işini sizin yapmanız gerekecek ve size gereksiz iş yükü gelecektir. Sistem uygun bir şekilde geliştirildiği sürece yapılabileceklerinin sınırı yoktur önemli olan bu altyapının hazırlanması ve ihtiyaçların tam olarak belirlenebilmesidir.

E-Ticaret Sistemi Yönetim Paneli

E-Ticaret sistemi büyük ve karışık olması sebebiyle yönetimin kolaylaştırılabilmesi için yönetim panelinin profesyonelce geliştirilmesi gerekmektedir. Site yöneticisi, detaylı istatistikleri, satılan ürünleri, müşteri taleplerini, gönderilen siparişleri ve daha bir çok site üzeri aktiviteyi kolay bir şekilde görüntüleyebilmeli ve kampanya, duyuru vs. gibi güncellemeleri dilediği an düzenleyip güncelleyebilmelidir. E-Ticaret sitesi yönetim paneli, kolay bir kullanıma sahip olmalı ve site üzerinde olması gereken esnek yapıyı sağlamalıdır. Bu kriterler göz önüne alınmadan yapılan e-ticaret siteleri sürekli bir web mastera ihtiyaç duyacaktır ve sitenizde yapacağınız işlemlerin başkalarına bağımlı kalmadan istediğiniz an yapılabilmesi önemlidir, sahip olduğunuz dükkanı nasıl yönetiyorsanız web sitenizi de o kadar kolay yönetebilmelisiniz.