Etkileyici Web Tasarım

Tüm web siteleri için yapım aşamasında izlenmesi gereken önemli noktalar vardır. Bu noktalar doğru bir biçimde takip edilerek bir web tasarım yapılırsa kullanıcılarınızı ve müşterilerinizi etkileyen bir ürün ortaya çıkarabilirsiniz. Etkileyici web tasarım denince akla animasyonlar, canlı renkler vs gelebilir ancak bu öğeler gereğinden fazla kullanıldığında sitenizi karışık ve anlaşılmaz hale getirebilirler. Bizim etkileyici web tasarımından kastımız aslında çok daha farklı bir konu, maddeler halinde yapılması gerekenleri takip ederseniz daha iyi anlayabilirsiniz.

Etkİleyİcİ Web Sİtesİ Tasarımı Nasıl Olur

Menüler

Ziyaretçilerinizin en önem verdiği unsur budur, kullanıcılar aradıkları bilgiye kolayca ulaşmak isterler ve bir kaç denemeden sonra aradıkları bilgiye ulaşamazlarsa bir çoğu sitenizden ayrılırlar. Bu yüzden sitenizin önemli bağlantılarının göz önünde olduğundan emin olmalısınız ve menülerinizi iyi bir şekilde yerleştirmelisiniz. Önemli sayfalar heryerden ulaşılabilir olmalı bunu sağlamak için ana menü ve sayfaya özel menüleri ayrı olarak tasarlamalısınız. Kabul gören en önemli kriter her şeye en fazla 3 tıklama sonucunda ulaşılabilmesi gerektiğidir.

Kategoriler

Web tasarımında kullanım kolaylığını sağlamak için göz önünde bulundurulması gereken diğer bir konu kategorilendirmedir. Konularınızı veya verdiğiniz hizmetleri kategorilere ve ihtiyaç duyulması halinde onları da alt kategorilere ayırarak hiyerarşik bir yapı oluşturup gerekli bilginin bulunduğu sayfaya kolayca erişilmesini sağlamalısınız. Çok sık rastladığımız genel, diğer, vs gibi kategori oluşturup altına birbirinden alakasız sayfalar koymak kesinlikle yapılmaması gereken birşeydir. Diğer adlı bir kategori altında neler olduğu adına bakarak anlaşılmadığı için altındaki sayfalarda ziyaretçinin aradığı bir bilgi olsa bile bunun farkında olmadan siteden çıkıp gidecektir veya tek tek kategorilere bakacaktı ancak böyle bir durum olacaksa kategorilendirmenin yapılmamış olması daha bile iyi olacaktır. İlgi Alanına Göre Tavsiyeler Birbiri ile alakalı ürünleri veya hizmetleri siteniz üzerinde birbirlerine yakın tutarsanız kullanıcı alakalı ürünler üzerinden giderek aradığına tam olarak ulaşabilir. Aslında bu yapı kategorilendirmenin biraz daha esnek hali gibi düşünülebilir. Web tasarım aşamasında bu durumu göz önünde bulundurup ürün sayfasında alakalı ürünlerin listelendiği bir bölüm yaparak bunu sağlayabilirsiniz.

Kırık Linkler

Kırık link nedir açıklamak gerekirse olmayan bir sayfayı işaret eden linklerdir. Menülerinizin ya da metin içerisindeki linklerin gösterdiği sayfalar, ürünler vs. kaldırıldıysa bu bağlantılar da kesinlikle kaldırılmalıdır.

Sayfa Yapısı & Renkler

Çok hassas bir konu olduğu söylenebilir, her internet kullanıcısının yaşamış olduğu bir şey vardır; internette aradığımız bir şey vardır arama motoruna ilgili kelimeyi yazarız çıkan sonuçları açarız ve bu sitelerden bazılarının içeriğine dahi bakmadan gördüğümüz gibi kapatırız, peki neden kapatırız sorusuna cevaplar genelde aynı olacaktır ‘bizi rahatsız eden birşeyler vardır’, site karışıktır, anlaşılması güçtür, nereye bakacağımızı bilemez aradığımız bilginin nerede olduğunu tahmin edemeyiz veya birşeyler itici gelmiştir bu renk uyumsuzluğu olabilir, çok fazla görsel öğe kullanılmış olabilir. Bu sebepler dolayısıyla web tasarımı için önemli olan sayfa yapısı iyi oturtulmalı ve renk düzeni çok iyi seçilmelidir.

Font Seçimi

Yazılarınızın okunabilir olması açısından ve görselliği tamamlaması açısından font seçimi önemlidir bu herkes tarafından bilinir, benim burada anlatmak istediğim aslında farklı bir konu. Bilinmesi gereken sizin web sitelerinde gördüğünüz yazı karakterleri aslında ne tarayıcız içerisinde ne de site üzerinde bulunmuyor ve tamamen sizin bilgisayarınızda bulunan fontlar, siteye eklenen salt bir metin ve buna eklenen hangi font ile gösterileceği bilgisidir, tarayıcınız metini ve font seçim bilgisini alır o fontu sizin bilgisayarınızdan alır ve size gösterir, burada önemli nokta sizin bilgisayarınızdan alınıyor olması yani siz bilgisayarınızda bulunan tüm fontları silerseniz hiç bir yazıyı göremezsiniz. Bunun font seçimi ile alakası ise şöyle anlatılabilir, web tasarım yaparken standart olarak her bilgisayarda bulunmayan bir font kullandıysanız, o fonta sahip olmayan bilgisayarlarda siteniz sizde gözüktüğü gibi gözükmeyecektir. Standart fontları kullanmak ve bir kaç font seçeneği ekleyerek sitenizin her yerde düzgün bir şekilde görünmesini sağlayabilirsiniz.

Görsel Öğeler

Bu tür öğeler zengin bir içerik oluşturabilmemiz için bizim için birer veli nimettir. Resimlerin, videoların, animasyonların vs. olmadığı sadece yazıların olduğu bir web sitesi düşünün, sadece yazılarla müşterilerinize kendinizi anlatmaya çalışmak gerçekten zor olurdu. Faydaları hiç bir şekilde göz ardı edilemez fakat aşırı kullanımı sitemize zarar verecektir, örneğin; bazı sitelere girersiniz bir yandan müzik çalmaya başlar, diğer bir yanda video oynamaya başlar, bir taraftan animasyonlar başlar ve hangisini kapatacağınızı şaşırırsınız ve genelde vereceğiniz karar siteyi kapatmak olur. Kısaca özetlemek gerekirse fazla aşırıya kaçmadan kullanılan görsel öğeler bize fayda sağlayacaktır ve web tasarım aşamasında buna dikkat edilerek bir yol izlenmelidir.

Çözünürlük

Bilgisayar kullanıcılarının tümünün sizin web tasarım yaptığınız bilgisayarla aynı çözünürlüğü kullanmadığnı her zaman hesaba katmalısınız. Sadece bu çözünürlüğü kullananlar sitemi düzgün görüntülese yeter gibi bir düşünceniz olmadığını varsayarsak tüm çözünürlüklerde düzgün görüntülenebilen bir tasarım yapılması gerekir. Bunu yapmak için esnek bir yapı kurup büyük çözünürlüklerde sitenin yayılmasını sağlayabilirsiniz veya daha profesyonel bir şekilde javascript kodu ile ziyaretçinin çözünürlüğünü alıp ona uygun css dosyasının yüklenmesini sağlayabilirsiniz.

Platform Uyumluluğu

Web tarayıcılarına baktığımız zaman İnternet explorer, Google chrome, Firefox ve Opera gibi 4 büyük tarayıcının öne çıktığını görüyoruz, bu tarayıcıların kullanıcı sayıları azımsanmayacak seviyelerde, ve farklı firmaların geliştirdiği bu yazılımlar aralasında bazı farklılıklar ortaya çıkmakta dolayısıyla üç tanesinde düzgün gözüken siteniz bir tanesinde düzgün gözükmeyebilir, tek sorun tabi ki bu değil aynı tarayıcının değişik versiyonları da aralarında farklılık gösterebilmekte ,bunun çözümü aralarında ne gibi farklılıklar olduğunu tam olarak bilmek ve ona göre web tasarım yapmaktır.

Hızlı Web Sitesi

Siteler gerek kullanıcıyı sitede tutma açısından gerekse arama motorları açısından bakıldığında hızlı olmak zorundadırlar. Bu durum aslında web tasarımcıyı kısıtlayan bir durumdur, yukarıda anlatılan herşeyi yaparken karşınıza hız sorunu çıkacaktır, örneğin; görsel öğeler siteyi canlandırır ancak sitenin boyutunu arttırdıkları için sitenizi yavaşlatırlar. Çözüm olarak css tasarımı yapmak, resimleri ve videoları optimize etmek gerekmektedir.

Tavsiye Edilen Yazılar

Henüz yorum yapılmamış, sesinizi aşağıya ekleyin!


Bir Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir