Skip to content

mobil uyumlu web tasarım

Akıllı telefonlar, hayatımıza gireli çok uzun bir süre olmasa da teknolojileri oldukça hızlı gelişti ve neredeyse bilgisayarların yerini telefonlar aldı, durum böyle olunca da mobil uyumlu web tasarım kavramı büyük bir önem kazandı.

İstatistiklere bakıldığı zaman da mobil cihaz kullanarak web sitelerini ziyaret eden kullanıcı sayısı bilgisayar kullananları geçmiş durumda, bunun en büyük sebebi bu cihazların sürekli yanımızda ve ulaşılabilir durumda olması ve bant genişliklerinin artması gibi nedenler sıralanabilir. Ancak bizim değinmek istediğimiz konu kullanım alışkanlıklarında yaşana bu değişimden ziyade bunun web tasarım alanında nasıl bir değişikliğe yol açtığı.

Mobil Uyumlu Web Tasarım Ne Demek?

Aslına bakarsanız pek çok kişi mobil uyumlu web tasarım dendiğinde yalnızca cep telefonlarını hesaba katıyor fakat durum oldukça farklı. Akıllı telefonlar ilk çıktığında firmalar yeni bir web sitesi yapmak yerine bilgisayarlarda çalışan eski sitelerini koruyarak, telefonların ekran boyutlarına göre ayrı bir web sitesi yapma yoluna gittiler. O günün koşullarında mantıklı gözüken de buydu, hem farklı cihazlar için tamamen birbirinden bağımsız sitelere sahip oldular hem de çok büyük bir maliyetin altına girmemiş oldular.

Her ne kadar o günlerde avantajlı olsa da yapılan bu çalışma mobil uyumlu web tasarım çalışması değildi ve günden güne farklı ekran boyutlarında telefonlar çıkmaya başlayınca telefonlar için yapılan web tasarım bazı ekranlarda sorunlar çıkartmaya başladı. Ardından tabletlerin çıkmasıyla sorun daha da büyük bir hale geldi ve her ekran boyutu için farklı web tasarım yapılmasının mümkün olmaması sebebiyle mobil uyumlu web tasarım kavramı ortaya çıktı.

Mobil uyumlu web tasarım, bir başka değişle de responsive yani duyarlı tasarım, sitenizin açıldığı ekran boyutu ne olursa olsun o boyutlara göre uyum saplaması ve kendini ona göre şekillendirmesidir. Burada herhangi bir cihaz kısıtlaması yoktur, en küçük telefondan en büyük bilgisayar ekranına kadar her cihaza uyum sağlamaktadır.

mobil Uyumlu Sitenin SEO Açısından Faydaları

Öncelikle şunu söylemekte fayda var mobil uyumlu web tasarım artık bir zorunluluk yani bundan bir fayda beklemek doğru olmaz. Sizin için en büyük faydası, mobil uyumlu olmayan sitenin zararlarından kaçınmak olacaktır, elbette bu yeterli bir faydadır. Peki, bu zararlar nelerdir; birincisi, mobil cihazlar üzerinden yapılan Google aramalarında mobil uyumlu olan siteler yer alır yani eğer siteniz responsive değilse ya da mobil cihazlar için ayrı bir site yaptırmadıysanız sizin siteniz bu sonuçlar arasında gösterilmez, bu kullanıcıların büyük bir bölümünü kaybettiğiniz anlamına gelir. İkincisi ise, kullanıcılar sitenize gelse bile sitenizi düzgün görüntüleyemedikleri için büyük ihtimalle açtıkları gibi kapatacaklardır, bu da Google’ın gözünde sitenizin değersiz olduğunu gösterir ve arama sonuçlarında gerilemenize neden olur.

Özetlemek gerekirse, yaptığınız iş her ne olursa olsun firmanız için mobil uyumlu web tasarım büyük bir gerekliliktir.

anasayfa » hizmetler » mobil uyumlu web tasarım
Mobil Uyumlu Web Tasarım
Mobil Web Tasarım