Web Tasarım Aşamaları

Web Tasarım aslında dışarıdan göründüğü kadar basit bir kavram değildir. İnternet kullanıcılarının akıllarına genellikle görselliği ifade eden bir kavram olarak gelsede de bu ifade tam olarak web tasarım işlemini tanımlamamaktadır. Çalışmaları karmaşık hale getiren web sitelerinin parça parça ele alınmasına rağmen bir bütün olarak düşünülmesi gerekliliğidir. Daha açık bir ifade ile anlatmak gerekirse web tasarımı bir çok aşamadan meydana gelir ve bu aşamalar o konuda uzman kişiler tarafından yapılmalıdır ancak sonuç olarak ortaya çıkan web sitesi tasarımı tek bir üründür ve yapılan tüm işlemler birbirleri ile uyum içinde çalışabilmelidir.

WEB TASARIM ADIMLARI

Alanadı Seçimi

İlk bakıldığında web tasarımı ile alakalı durmasa da aslında ciddiyetle ele alınması gereken bir unsurdur, en az firma ismi seçerken gösterilen özen kadar özen gösterilmelidir çünkü direk firmanızı temsil edecek bir öğedir. Ayrıca alan adına uygun bir web tasarım yapılacağı için çalışmaya bu ad seçilerek başlanmalı ve ardından gelecek işler bu alanadına göre şekillendirilmelidir.

Arayüz Tasarımı

Web tasarım çalışmasının önemli noktalarından biri olan arayüz tasarımı web sitesi üzerinde görmek istediğiniz öğeler ve ihtiyaç duyulan fonksiyonların kolay biçimde ulaşılabilir ve anlaşılabilir bir şekilde yerleştirilerek web sayfalarının oluşturulmasıdır. Bu aşamada yapılan bir hata doğrudan bir memnuniyetsizlik doğuracaktır çünkü herhangi bir öğenin eksik olması site yaptırma kararı verdiğinizdeki amacınıza tam olarak ulaşamamış olmanıza sebep olur veya kullanıcı tarafından anlaşılmayan bir tasarım bazı özelliklerin kullanıcı tarafından farkedilmemesine sebep olur bu durum da o özelliğin yapılmamış olmasından farksızdır, kullanılamayan bir öğenin yapılmış olması size hiç bir fayda sağlamayacaktır.

Grafik tasarımı

Bu aşama doğrudan kullanıcıya hitap eden ve sitede kalmalarını sağlayan web tasarımı aşamalarının en önemlilerinden bir tanesidir. Görsel öğeler, animasyonlar ve benzer zengin içeriklerle kullanıcının sıkılmamasını sağlamayı amaçlar ve müşterilerinize anlatmak istediklerinizi yazı ile değil de zengin bir içerikle anlatmanıza dolayısıyla anlatılmak istenenlerin daha kolay anlaşılmasını sağlar. Yapılan bu çalışmalar aşırıya kaçmadan yapılmalı ve içerik ile tasarım birbirleriyle uyum içinde olmalıdır.

Web Yazılım

Web sitesinin görselliği ile ilgili değildir ancak web tasarım için olmazsa olmaz bir aşamadır. Sitenizin dinamik bir şekilde ve kullanıcı ile etkileşimli olarak çalışması için yapılan çalışmalardır. Sitenize interaktif bir yapı kazandırarak müşterinizin aradığı veya kendisi için yararlı olacak bilgiye ulaşmasını sağlar. Örneğin bir sanal mağaza için müşterileriniz bütçesine uygun ürünleri inceleyerek yüzlerce ürün arasında kaybolmadan aradığına daha kolay ulaşarak ürününüzü satın alabilir.

Arama Motorlarına Uygun Yapı Tasarımı

Sitelerimizi kullanıcılara göre yapıyoruz bu kesinlikle vazgeçilmez bir gerçek ancak göz ardı edilemeyecek bir şey var ki o da kullanıcıyı sitemize getiren genellikle arama motoru sitelerdir, bu sebeple web tasarımı yaparken bu siteleri de hesaba katarak hareket etmemiz bize büyük katkı sağlar. Yapılan çalışmalar ile sitemizin amacı, yaptığımız işler, verdiğimiz hizmetler, sattığımız ürünler ve bu gibi şeyler arama motorlarının anlayacağı şekilde olursa bu hizmetleri veya ürünleri almak isteyen kullanıcılar için arama sonuçlarında daha üst sıralarda yer alacak ve potansiyel müşterilerimiz sitemize yönlendirilmiş olacaktır.

Veritabanı Tasarımı

Doğrudan olmasa da dinamik siteler için web tasarım ile alakalı bir aşamadır. Siteniz içeriğini bir veritabanından belirli sorgular yaparak buradan çektiği verileri kullanıcıya gösterdiği için bu sorguların yavaş olması doğrudan sitenizi de yavaşlatacaktır ve kullanıcınız bu yavaşlık sebebiyle sitenizden çıkacaktır, bu durum doğrudan müşteri kaybetmek demek olduğundan veritabanı dikkatle hazırlanmalıdır.

Yönetim Paneli

Güncel bilgilerin veya haberlerin olmadığı bazı sektörler için güncelleme ihtiyaç olmayabilir, aslında bu sitelerin bile vardır çünkü adres, telefon ve buna benzer değişen bilgiler olabilir ve güncellenmeleri gerekir ancak bunlar sürekli değişen bilgiler olmadığından bir webmastera da yaptırılabilir. Fakat bu tür sektörlerin dışında bulunan firmalar için güncellenmeyen bir web sitesi, internetin sağlayacağı yararın en az yarısını kaybettirir. Bir düşünün her açtığınızda aynı bilgileri gördüğünüz bir web sitesine neden giresiniz. Tüm bu sebeplerden dolayı kolaylık sitenizi yönetebileceğiniz, resimleri, yazıları, videoları ve diğer öğeleri kolaylıkla değiştirebileceğiniz ve ihtiyaç halinde yenilerini ekleyebileceğiniz bir yönetim paneli yapılması web tasarım çalışmasının önemli bir parçasıdır.

Bu konuların hepsinde ayrı ayrı uzmanlaşmış bir kişi olması mümkün değildir bu yüzden web tasarım tek başına yapılamayacak kadar karışık bir iştir ve hepsi ayrı ayrı kendi alanlarında uzman uyumlu bir ekip tarafından yapılmalıdır. Yapılan bu işlemlerin sonunda tüm parçalar bir araya getirilerek web tasarımı tamamlanmış olur.

Web Tasarım sadece görsel değildir diyerek aşama aşama ne tür çalışmalar yapıldığını sizlere göstermeye ve web tasarımın ne kadar karmaşık bir işlem olduğunu anlatmaya çalıştım, site yaptırırken nelere dikkat etmeniz gerektiğini daha net görebilmenizde faydalı olacağını umuyorum.

Tavsiye Edilen Yazılar

Henüz yorum yapılmamış, sesinizi aşağıya ekleyin!


Bir Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir